15 września 2022r. odbyło się uroczyste i oficjalne otwarcie nowej siedziby Przedszkola i Żłobka przy ulicy Krakowskiej w Działoszycach oraz poświęcenie Miejsko Gminnego Centrum Kultury w Szkole Podstawowej w Działoszycach.

To wyjątkowy, historyczny i długo wyczekiwany dzień! Poszliśmy o krok dalej i utworzyliśmy placówki na miarę XXI wieku, które będą wizytówką Gminy Działoszyce.

Nowo powstałe przedszkole i żłobek to jedna z najnowocześniejszych placówek tego typu w naszym województwie! Budynek zaprojektowano jako prosty obiekt w nowoczesnym stylu. Jako obiekt budowlany stanowi on jedną całość, natomiast funkcjonalnie podzielony jest na część przedszkolną i żłobek. Nowoczesny obiekt wybudowany został od podstaw przez firmę TIGMA BUD, zasilany darmową energią z paneli fotowoltaicznych, przemyślany układ pomieszczeń umożliwiający swobodne poruszanie się, funkcjonalna przestrzeń, własne zaplecze gastronomiczne, sale zabaw i strefy odpoczynku- wszystko to na najwyższym poziomie.

Oficjalna część rozpoczęła się o godz. 13:30 z udziałem zaproszonych gości. Swoją obecnością zaszczycił nas Pan Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz, Pani Katarzyna Kubicka Dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Pan Artur Potaczała. Wśród zaproszonych gości byli również Dyrektorzy Szkół, Radni Rady Miejskiej, ks. Proboszcz Jacek Miernik oraz Rada Rodziców. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali zaproszeni goście a następnie ks. Proboszcz poświęcił uroczyście wszystkie pomieszczenia nowej placówki. Uroczystość otwarcia upiększały występy artystyczne w wykonaniu dzieci, w pięknej oprawie muzycznej. Na scenie zaprezentowały się poszczególne grupy wiekowe- w przepięknych strojach, swoimi występami wzbudziły zachwyt i za swoje występy otrzymały gromkie brawa!  Po części oficjalnej wszyscy przybyli goście mieli możliwość obejrzeć nowo wybudowane przedszkole i żłobek. Dzieciom na pewno nie zabraknie powodu do uśmiechu!

Budynek został usytuowany w taki sposób, aby optymalnie wykorzystać światło słoneczne. Zadbaliśmy również o obniżenie kosztów użytkowania m.in. dzięki wentylacji z systemem rekuperacji, która przyniesie oszczędności na ogrzewaniu oraz zapewni czyste i świeże powietrze wewnątrz budynku czy panelom fotowoltaicznym, które dostarczą darmową energię elektryczną. Najważniejszym celem przedsięwzięcia było zapewnienie dzieciom najwyższego komfortu i warunków do rozwoju. Sale są przestronne i dobrze doświetlone. Wnętrza zaaranżowano w jasnych barwach, udekorowano kolorowymi motywami oraz wyposażono w nowoczesne pomoce dydaktyczne. Zadbano również o to, aby nie było żadnych barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych. Zastosowano również ogrzewanie podłogowe dla komfortu maluchów. Posiłki przygotowywane będą na miejscu w kuchni. W sezonie letnim dzieci będą mogły wypoczywać na świeżym powietrzu lub na placu zabaw w bezpośrednim sąsiedztwie budynku. Ze żłobka będzie mogło skorzystać 22 dzieci w wieku do lat 3, zaś w przedszkolu znajdzie się miejsce dla 50 przedszkolaków. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi aż 444,25m².

To wyjątkowo ważna inwestycja dla całej naszej społeczności i kolejny projekt, na którego realizację Gmina Działoszyce na czele z Burmistrzem Stanisławem Poradą pozyskała niebagatelną kwotę dofinansowania 1mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz w ramach programu Maluch+ 712 000,00zł!!! Realizacja tej inwestycji to nie tylko zmiana oblicza wysłużonego już przedszkola, ale również wsparcie rodzin oraz zwiększenie jakości i dostępności usług z zakresu opieki nad dziećmi. Projekt wpłynie pozytywnie na jakość i komfort wychowania przedszkolnego, a także wyjdzie naprzeciw potrzebom młodych mam, które marzą o powrocie do pracy. Inwestycja ta pozwoli na przyjęcie większej liczby dzieci, które bawić i uczyć się będą w nowoczesnych pomieszczeniach z odpowiednim wyposażeniem.

Życzymy, szczególnie dzieciom samych radosnych chwil spędzanych w żłobku i przedszkolu. Niech się bawią, rozwijają, uczą i rosną w przyjaznej atmosferze i otoczeniu. Rodziców chcemy zapewnić, że nowy obiekt jest całkowicie bezpieczny, nowoczesny, a  zatrudniona kadra pedagogiczna jest wysoko wykwalifikowana i z pewnością będzie się bardzo starać, by zapewnić dzieciom jak najlepszą opiekę.

DZIĘKUJEMY Panu Zbigniewowi Koniuszowi, Pani Renacie Janik, Panu Piotrowi Wawrzykowi, Panu Andrzejowi Bętkowskiemu, Firmie TIGMA BUD, Kierownikom Budowy Panu Markowi Bieleckiemu i Marcelowi Tutaj.