21 sierpnia odbędą się Dożynki Gminne w Działoszycach. Jest to czas świętowania końca żniw, wyraz wdzięczności dla rolników i podziękowanie za ich pracę. Tradycyjnie już – jedną z najważniejszych ról pełnią tam Starostowie Dożynek, którzy uczestniczą w obrzędach.
Poniżej prezentujemy sylwetki gospodarzy Dożynek Gminnych.
Miło nam przedstawić Państwu Starostów tegorocznych Dożynek Gminnych.
Panią Ewelinę Helak z Dzierążni.
Pana Macieja Łączyka z Kwaszyna.
W imieniu Starostów Dożynek już dziś serdecznie zapraszamy Państwa na Gminne Święto Plonów w Działoszycach.
Starościną tegorocznych dożynek jest Pani Ewelina Helak, Pani Ewelina wraz z rodziną; mężem Robertem, synem Adrianem i córką Marleną mieszka we wsi Dzierążnia. Razem prowadzą gospodarstwo o powierzchni 25ha. Ich gospodarstwo ukierunkowane jest na produkcję roślinną, szczególnie na uprawę zbóż: owsa, pszenżyta, kukurydzy oraz warzyw. Pani Ewelina wraz z mężem ciągle modernizuje swoje gospodarstwo, a jego rozwój oparty jest o własne środki finansowe.
Pani Ewelina specjalizuje się w przygotowywaniu dla rodziny przetworów i weków na zimę. Należy również wspomnieć, że mąż Pani Eweliny i dzieci grają w Orkiestrze Dętej w Dzierążni, gdzie Pan Robert pełni funkcję kapelmistrza. Po ciężkiej pracy w gospodarstwie, chętnie siada z dobrą książką. Jak prawdziwa kobieta, najchętniej wolny czas spędza z dziećmi Marleną i Adrianem. Wspólne zakupy czy wypad na basen to doskonały sposób na relaks- przyznaje pani starościna.
Jak przyznaje, gospodarstwo pochłania cały wolny czas. Wiadomość o tym, że została starościną dożynek, była dla niej miłym zaskoczeniem. – To dla mnie ogromne wyróżnienie. Nie każdy może zostać starostą dożynek gminnych.
Maciej Łączy, aktywny rolnik, wychowany w gospodarstwie rodzinnym, która ma swoje tradycje i jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Ma 26 lat, 50 hektarowe gospodarstwo prowadzi on wspólnie z rodziną.
Gospodarstwo Pana Macieja specjalizuje się w produkcji roślinnej, szczególnie w uprawie zbóż: pszenicy, kukurydzy oraz warzyw. Jego rozwój w przeważającej mierze opiera się o własne, a częściowo o dofinansowania unijne.
Pan Maciej ukończył szkołę rolniczą w Cudzynowicach i studiował na wydziale ekonomiczno-rolniczym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, co podnosi jego kwalifikacje i pozwala zdobytą wiedzę wykorzystać do prawidłowego funkcjonowania oraz rozwoju gospodarstwa. Niewątpliwie pociechą po ciężkim dniu pracy w gospodarstwie, jest spędzanie wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi. bo to przy nich i dla nich nabiera energii i chęci do życia i dalszego działania.
Należy wspomnieć, że Pan Maciej jest również członkiem Orkiestry Dętej w Dzierążni, oraz Druhem Ochotniczej Straży Pożarnej również w Dzierążni.
Pan Maciej przyznał, że jest to dla niego ogromne wyróżnienie. – Jest to nagrodą za moją ciężką pracę i za pracę całej rodziny. Ktoś dostrzegł nasze zamiłowanie do ziemi, która za ciężki trud pracy rolnika, za troskę, jaką ją otacza, odwdzięcza się urodzajnym plonem.
– Będziemy godnie reprezentować wszystkich rolników z naszej Gminy. Mamy nadzieję, że nie zawiedziemy – mówią zgodnie.