Dzisiaj odbyła się 79. Rocznica Utworzenia Republiki Pińczowskiej, niezwykłego okresu w historii Polski, który miał miejsce w okresie od 24 lipca do 15 sierpnia 1944 roku.

To był czas, gdy odwaga, poświęcenie i determinacja oddziałów partyzanckich: Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Armii Ludowej doprowadziły do wyzwolenia obszaru o powierzchni 1000 kilometrów kwadratowych spod okupacji niemieckiej.

W tym wyjątkowym okresie, wiele miejscowości, w tym Pińczów, Skalbmierz, Książ Wielki, Brzesko Nowe, Działoszyce, Janowice, Kazimierza Wielka, Koszyce, Nowy Korczyn, Proszowice, Sancygniów, Słaboszów i Wiślica, znalazło się wewnątrz granic Republiki Pińczowskiej. To były trzy tygodnie, gdy połączone oddziały polskiego podziemia zarządzały tym wolnym od Niemców terytorium, a duch walki i odwagi rozpalał serca wszystkich Polaków.

Dzisiejsza uroczystość odbyła się przy pomniku u podnóża Góry Byczowskiej, gdzie uczestnicy wspominali bohaterskie czyny i ofiarność, które zapewniły Polsce chwilę wolności i niezależności. To czas, który podkreśla jedność narodu i jego zdolność do walki o swoje prawa i wartości.

Obecność Pana Burmistrza Miasta i Gminy Działoszyce, Stanisława Porady, była dowodem na to, że pamięć o historii Republiki Pińczowskiej nadal jest żywa i ważna dla współczesnej społeczności??.

Dzięki takim uroczystościom uczczenie bohaterów i ich poświęcenia zostaje przekazane kolejnym pokoleniom, abyśmy nigdy nie zapomnieli, jak wiele jesteśmy w stanie osiągnąć, kiedy działamy razem, niezależnie od różnic czy przeciwności.

Niech ta rocznica będzie czasem nie tylko pamięci, ale również inspiracji do działań na rzecz wolności, sprawiedliwości i jedności.

Niech nasza historia i bohaterska postawa ludzi Republiki Pińczowskiej staną się dla nas drogowskazem w budowaniu lepszej przyszłości dla Polski i wszystkich jej obywateli.