24 lutego życie mieszkańców Ukrainy diametralnie się zmieniło. Kraj opanowała wojna, a wiele osób było zmuszonych uciec.  Polacy otoczyli ich wsparciem i opieką. By pomagać, zjednoczyliśmy się wszyscy. Netto, w odpowiedzi na potrzeby płynące z różnych stron Polski, zainicjowało program pomocowy. Fundusze na jego realizację przekazała Fundacja Salling, która od wielu lat działa, by ludziom żyło się lepiej.

W programie SĄSIEDZKA POMOC wzięła udział Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach. Celem, który przyświecał wnioskodawcom była integracja środowiska szkolnego z mieszkającymi na naszym terenie dziećmi i młodzieżą przybyłą z Ukrainy. W zajęciach wzięło 11 gości z Ukrainy oraz 29 uczniów Szkoły w Działoszycach.

W trakcie projektu odbywały się zajęcia artystyczne, sportowe, nauka języka polskiego, angielskiego oraz zajęcia z psychologiem. Trudno w czasie wakacji zasiąść w ławce szkolnej, ale w świetlicy to zupełnie coś innego. To właśnie w tym miejscu, świeżo wyremontowanym oraz wyposażonym realizowaliśmy ww. zajęcia. Dzień rozpoczynaliśmy wspólnie przygotowywanym śniadaniem, przy którym rozmawialiśmy po polsku, po angielsku oraz ukraińsku. Nasi uczniowie wspólnie z nowymi kolegami mieli okazję porozmawiać grając w gry stolikowe. Dużą atrakcją były też projekcje filmowe, a właściwie bajkowe, dzięki którym mogliśmy doskonalić znajomość języków obcych. 

Nie lada atrakcją było wspólne przygotowywanie barszczu po ukraińsku pod kierunkiem mamy jednej z ukraińskich uczestniczek.  Receptura nieco inna niż ta, którą znamy w Polsce, ale bardzo smaczny.