Święto Narodowe, które obchodzimy w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jest jednym z tych dni w roku, który skłania do refleksji nad znaczeniem takich słów jak wolność i odpowiedzialność, przede wszystkim w kontekście Państwa i Narodu, ale także naszej małej Ojczyzny –Gminy Działoszyce. Jak co roku oddajemy hołd naszym bohaterom w imię naszej tożsamości, wolności i przyszłości Ojczyzny.

Rokrocznie spotykamy się przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki w celu oddania hołdu bohaterom poprzez złożenie kwiatów przez delegację.

Konstytucja 3 Maja powinna być dla nas wzorem myślenia o odpowiedzialności za państwo i troski o dobro wspólne. Dobro, którego w obecnych czasach nam potrzeba i które powinniśmy pielęgnować. Dlatego też niezależnie od politycznych podziałów i sporów, dzielących nas różnic, starajmy się szukać drogi do zrozumienia jak wielką wartością dla wszystkich pokoleń Polaków była i jest wolna i niepodległa Ojczyzna.

Szanowni Państwo !

Życzymy, aby Święto 3 Maja przyniosło Państwu radość z bycia Polakiem??. Niech Majowa Jutrzenka zagości w naszych sercach, niech przyniesie wszystkim pokój, radość i optymizm.

Niech powiewające flagi będą przypomnieniem słów św. Jana Pawła II, który mówił: „Jesteście świadkami historii. Przypominajcie, że Wolność jest nam nie tylko dana, ale i zadana”.

Pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom za to, ze poświęciliście swój czas i uwagę, aby uczcić tę ważną datę w historii Polski. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w obchodach Konstytucji 3 Maja. Dziękujemy mieszkańcom Naszej Gminy, organizacjom, uczniom i przedszkolakom, nauczycielom i wychowawcom, Zuchom i Harcerzom, Mażoretkom, Ochotniczym Strażom Pożarnym wraz z pocztami sztandarowymi, Orkiestrze Dętej z Dzierążni pod batutą Kapelmistrza Roberta Helaka, Radnym Rady Miejskiej, Radnym Rady Powiatu, pracownikom Urzędu Miasta i Gminy, pracownikom Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, delegacjom, policjantom z Naszego Komisariatu o zadbanie o nasze bezpieczeństwo oraz Księdzu Proboszczowi za odprawienie Mszy Świętej w intencji Ojczyzny i Druhów Ochotników.