Dziś w wyjątkowej scenerii  „przyjęcia imieninowego Pani Emilii” w naszym Centrum Kultury i Bibliotece w Działoszycach odbyło się Narodowe Czytanie.

Lektorzy czytali fragmenty powieści pt: „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu.

List Prezydenta Andrzeja Dudy odczytał Pan Adam Głogowski Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Działoszyce, który wraz z  Panią Sekretarz naszej Gminy  Niną Turek-Kwiecień zaszczycili nas swoją obecnością na tej pięknej akcji promującej czytelnictwo.

Lektorami na dzisiejszym czytaniu lektury Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” byli:

  • uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Stępocicach,
  • uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dzierążni,
  • uczniowie i Harcerze ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach
  • członkowie Klub Senior+ w Niewiatrowicach
  • członkowie Akademii Seniora w Działoszycach
  • pracownicy Centrum Kultury i Biblioteki w Działoszycach.

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.