Ważne zmiany od stycznia 2023 r. Każdy emeryt lub rencista otrzyma legitymację ZUS w formie elektronicznej – mLegitymację. mLegitymacja to elektroniczna wersja legitymacji emeryta-rencisty, którą dotychczas ZUS wydawał w formie plastikowej karty.

Jak mogę uzyskać dostęp do mLegitymacji?

Jeśli jesteś emerytem lub rencistą i masz urządzenie mobilne z dostępem do Internetu (np. smartfon) – zainstaluj bezpłatną aplikację mObywatel. W tej aplikacji znajdziesz elektroniczny dokument: mLegitymację. Dodaj ją do swojego wykazu dokumentów. Aplikację mObywatel pobierzesz ze sklepów Google Play i App Store.

Czy legitymacja w formie plastikowej straci ważność?

Nie. Legitymacja w formie plastikowej nie straci ważności. Będzie ważna przez okres, na jaki została wydana. Emerytom i rencistom, którzy mają już legitymację w formie plastikowej karty identyfikacyjnej, ZUS wyda automatycznie legitymację w wersji elektronicznej. Takie osoby będą mogły równocześnie korzystać z obu wersji dokumentu – tradycyjnej karty oraz mLegitymacji.

Korzystanie z mLegitymacji jest dobrowolne. Nie trzeba w tej sprawie kontaktować się z ZUS.

 Mam wyłącznie mLegitymację i nie korzystam ze smartfona. Czy mogę otrzymać tradycyjną legitymację w formie karty?

 Tak. Jeśli jesteś nowym emerytem lub rencistą i nabyłeś prawo do świadczeń w 2023 roku, a chciałbyś otrzymać legitymację w formie karty – złóż w tej sprawie wniosek do ZUS na specjalnym formularzu o symbolu ERL.

 Do czego służy mLegitymacja?

Dzięki mLegitymacji każdy emeryt i rencista:

-Potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą.

-Udowodni, że ma prawo do świadczeń zdrowotnych.

-Może korzystać z ulg, które przysługują emerytom lub rencistom (np. zniżek na bilety).

Gdzie znajdę więcej informacji o mLegitymacji?

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/mlegitymacja (link otwiera się w nowej karcie).

Możesz skontaktować się z infolinią: 22 560 16 00 (pon.-pt. w godz. 7.00 – 18.00).