Podczas uroczystości mieliśmy zaszczyt gościć Panią Kingę Statowską, która poprowadziła wykłady pod tytułem “Miliony z Działoszyc”. Jej prelekcje były pełne ciekawych informacji i przypominały nam o bogatej historii naszej miejscowości.

Niezapomnianym momentem było również spotkanie z Panem Krzysztofem Turczyńskim, który w prelekcji “W pamięci i w sercu” pozwolił nam poznać historię, którą warto pielęgnować w naszych sercach. To ważne byśmy nie zapominali o historii i ludziach, którzy tworzyli naszą społeczność.

Jednym ze wzruszających momentów był pokaz filmu “Przeszłość nie wraca ale nie umiera. Działoszycki Sztetl” w reżyserii Jessica Szczepańska, który przybliżył nam losy naszych poprzedników i ich przekaz.

Całe wydarzenie prowadził wyjątkowy, utalentowany i pełen wiedzy Sławomir Pyła.

Nie tylko słuchaliśmy, ale także oglądaliśmy. W Centrum Kultury i Biblioteka w Działoszycach mieliśmy przyjemność gościć wystawę malarstwa o tematyce judaistycznej autorstwa Pana Andrzeja Dąbka. Jego dzieła przekazywały głębokie przesłanie i piękno kultury żydowskiej.🕊️

Lokalny artysta, Pan Wojciech Socha, również podzielił się swoją twórczością, prezentując swoje prace na osobnej wystawie. To było ważne dla nas wydarzenie, podkreślające nasze lokalne talenty.

Podczas warsztatów kuchni żydowskiej prowadzonych przez Szefa Kuchni Pana Damiana Szczepańskiego z pomocą ruszyła Drużyna Harcerska im. Tadeusza Kościuszki , co tylko wzmocniło atmosferę wspólnego uczenia się i integrowania przez kulinarne doświadczenia.

Nasi wspaniali, niezawodni mieszkańcy do późnych godzin wieczornych wspólnymi siłami przygotowywali poczęstunek na jutrzejsze wydarzenia. Ich zaangażowanie sprawiło, że poczuliśmy prawdziwą siłę wspólnoty.

Dziękujemy wszystkim za udział w Pierwszym Dniu Pamięci o Żydowskich Mieszkańcach Działoszyc. Razem uczciliśmy naszą historię i kulturę, tworząc niezapomniane chwile.