Bądź dumny, wywieś flagę!

2 maja-Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej! To święto państwowe obchodzone jest rokrocznie 2 maja i ma na celu propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych, które na przestrzeni wieków podlegały zmianie. Ustanowienie 2 maja dniem flagi państwowej ma swoje uzasadnienie historyczne. Tego dnia w 1945 roku, w czasie bitwy o Berlin, polscy żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na berlińskiej Kolumnie Zwycięstwa. Zdobywając miasto, polscy żołnierze, przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie w czasie II wojny światowej.

Kolory flagi polskiej towarzyszą nierozerwalnie dziejom historycznym naszego kraju. Są nimi czerwień (pierwotnie symbolizująca dostojność i majestat władców polskich, oznaczająca miłość, dzielność, żarliwość i poświęcenie) oraz biel (kojarzona z dobrem i czystością dążeń narodu, powiązana z czystością, lojalnością, pokorą i szlachetnością).

Zachęcamy Państwa, by te wydarzenia były okazją do uczczenia wielkiego dziedzictwa narodowego. Prosimy wszystkich Mieszkańców o wywieszenie na domach biało-czerwonych flag, symboli naszej siły, która pozwoliła przetrwać zawieruchy historii, naszej odwagi i determinacji, dzięki której dziś żyjemy w wolnym kraju. Niech będzie to znak solidarności, wspólnoty i dumy, jakie łączą wszystkie pokolenia Polek i Polaków.