A A+ A++ Kontrast

Informacja dla mieszkańców w sprawie koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19

  • 11 marca 2020
Foto

INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW

W związku z zagrożeniem wynikającym z możliwości zarażenia się koronawirusem wywołującym chorobę COVID-19 i jego rozprzestrzenianiem się informujemy, że dnia (12.03.2020 r.) do piątku (13.03.2020 r.) w Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Działoszycach, Szkole Podstawowej w Dzierążni oraz w Szkole Podstawowej w Stępocicach zapewniona będzie opieka dla uczniów. Apelujemy jednak o unikanie kontaktu z innymi i w miarę możliwości pozostanie w domach.

Wszystkie walne zebrania strażackie zostają odwołane.

Prosimy o zapoznawanie się i stosowanie do wszystkich komunikatów. Informujemy ponadto, że na dzień dzisiejszy w naszej gminie nie ma żadnego potwierdzonego przypadku zachorowania na koronawirusa.

W związku z epidemią instytucje i placówki odpowiedzialne za życie, zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców udzielają telefonicznie informacji na temat zagrożenia i możliwości pomocy. Oto numery telefonów:

Infolinia Narodowego Funduszu Zdrowiu o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem: 800-190-590

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologicznaw Kielcach: 41-365-54-00, 41-345-67-81, 41- 366-00-39; portiernia: 41 365 54 00 (wewnętrzny) 119; telefon alarmowy (w sytuacjach wymagających niezwłocznej interwencji) czynny: w dni robocze (poza godzinami urzędowania stacji); w pozostałe dni całodobowo: 606-370-108. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Busku-Zdroju: 41-378-35-73.

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2–3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego:

Foto

Mycie rąk

Foto

Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.

Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe

Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy powinny być starannie dezynfekowane.

Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków

Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.

Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy

Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.

Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu

Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie

Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych GIS i MZ. Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem.

  • Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy w Działoszycach
  • Elektroniczna Skrzynka Podawcza
  • Dziennik Urzędowy Województwa Świętokrzyskiego
  • Rozlicz PIT w gminie Działoszyce
  • Państwowa Komisja Wyborcza
  • Krajowe Biuro Wyborcze Delegatura w Kielcach
  • 100 rocznica odzyskania niepodległości
  • Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JST
  • ratusz.pl

Rozmiar czcionki

A A+ A++

Kontrast

Kontrast
Konrast / Zmiana rozmiaru czcionki